Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Novinky
20.03.2023
Velikonoční trhy na Pražském Hradě
Dnes jsme pro vás otevřeli prodejní stánek v Praze Na Pražském Hradě nás najdete každý den od 10:00 do 18:00 hod , pátky- neděle do 19:00 hod. Nachy... číst celé
04.11.2022
Nové výdejní místo e-shopu
Vážení zákazníci, oznamujeme vám, že jsme zajistili v Brně výdejní místo pro objednávky z našeho e-shopu. Po předchozí domluvě je možné odebrat objedn... číst celé
20.01.2022
Recenze - hodnocení
Vážení zákazníci, vážíme si všech Vašich názorů, a proto jsme nově spustili rubriku " Recenze" kde můžete psát svoje hodnocení a názory. Věříme, že Vá... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Je možné věnovat někomu svůj čas ? Je možné věnovat někomu svůj čas ?
Říká se, že to nejcenější co můžeme někomu věnovat, je náš čas. Čas nejde vrátit zpátky, ani posunout dopředu, tedy pokud se bavíme o čase jako takové... číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jak věnovat čas
  4. Je možné věnovat někomu svůj čas ?

Je možné věnovat někomu svůj čas ?

Říká se, že to nejcenější co můžeme někomu věnovat, je náš čas. Čas nejde vrátit zpátky, ani posunout dopředu, tedy pokud se bavíme o čase jako takovém a ne o hodinkách, na kterých můžeme posunovat ručičky dle libosti. Ani my nedokážeme ovládat čas, ale umíme vdechnout starým hodinkám nový život....

 

 

Víte, odkdy a jak lidé měřili čas ? Pojďme se na to v kostce podívat : 

                             

Přesný počátek nikdo nezná, ale víme, že již před více jak 5000 lety byly v Egyptě vynalezeny sluneční hodiny, které můžeme vidět na některých domech ještě dnes..

Dalším, velmi starým, ale nepřesným způsobem měření času byly vodní hodiny, kdy soustavou nádob protéká voda a měnící se hladina měří čas na číselníku nakreslený na nádobě. 

Následovaly voskové hodiny, kde základem je svíčka, která má na sobě číselník a kovové kuličky. Hořením svíce odtává vosk a my čteme, kolik je hodin - v hodinových intervalech odtaje i vosk kolem kuličky a ta padá do kovové mističky, což vyvolá zvuk cinknutí - první předvoj bicích hodin.

Následovaly přesýpací hodiny , kde se jemný písek přesýpá z jedné baňky do druhé a měří tak čas. Čas je měřen buď přesýpáním veškerého písku právě z první baňky do druhé nebo tak, že na spodní baňce je jakási číselníková stupnice a písek k této stupnici přiléhající ukazuje čas.

První kyvadlové hodiny prakticky kyvadlo neměly - byl zde první krok, který tikal a právě díky tomu, že scházelo kyvadlo chodily hodiny velmi nepřesně. Galileo Galilei roku 1580 zjistil, že tyč, zavěšená na něčem volném, pružném má pravidelné kyvy. Tyto kyvy se samozřejmě bez další vnější energie utlumují, avšak velmi pomalu - a to zcela stačí k nápadu, že tento kyv může zajistit poměrně přesný chod hodin. V Čechách byl tento stroj základem dnešního orloje.

První mechanické hodiny sestavil kolem roku 850 kněz z italské Verony Pacificus. Hnací silou ozubeného kola bylo závaží. První bicí mechanický stroj se datuje již na začátek jedenáctého století s poměrně velkou odchylkou chodu. Hodiny měli pouze hodinovou ručku, pravděpodobně nasazenou přímo na hodinovém - mezilehlém kole.  

První hodinky se datují roku 1511 - ty nejstarší z nich jsou tvaru válcového a jsou celé ze železa. Sestrojil je jako první zámečník Peter Henlein z Norimberka, když nahradil dosud používaná těžká závaží pro chod hodin pružinou (perem). Tyto hodinky odbíjely každou hodinu a dokázaly jít den a půl. Roku 1587 počala ve Švýcarsku v Ženevě první výroba větších kapesních hodinek, kterou zavedl francouzský přistěhovalec hodinář Karel Cusin. Jedny z prvních klasických malých kapesních hodinek jsou vyrobeny roku 1615 - byly vyrobeny ve Švýcarsku v Ženevě hodinářem Jeanem-Baptistem Duboulem. Minutovou ručku dostaly hodinky ke konci 17. století. Kapesní hodinky do konce 19. století používaly vřeténkový krok. Roku 1722 již se nosí hodinky na zápěstí, jsou připevňovány na náramkách.

Spousta z vás zcela jistě hodinky nosila, nebo stále nosí. Ano, od té doby, co máme mobilní telefony, na kterých je čas zobrazen, nejsou už hodinky naší nevyhnutelnou součástí..... ale uznejte sami, že na nošení hodinek je přeci jen něco vznešeného. Bohužel i hodinky mají svoji životnost a jednou nastane čas, kdy nám náš čas měřit přestanou.  A právě tady se jich ujmeme my a po vyjmutí ciferníku, ozubených koleček a dalších komponentů jim vdechneme nový život v podobě šperků a doplňků. Pokud si nevyberete z naší nabídky, můžeme vám na zakázku vyrobit šperk, či jiný doplněk z našich dílů, nebo z vašich starých hodinek. Můžete tak u sebe stále nosit vzpomínky na staré časy, nebo na své předky, po kterých jste hodinky podědili. Stejně tak máte možnost nechat vyrobit někomu šperk či doplněk ze svých hodinek a věnovat mu tak "svůj" čas.

                    

 

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Po předchozí domluvě je možné nás navštívit v naší dílně na adrese:

Cejl 68, Brno, 602 00

Kontakty
PUPOdesign, šperky (nejen) ze starých hodinek
Boleslav Pospíšil, Lenka Puklová
(Po-Pá, 8-18 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz